KAMPÜSTE IŞIK VAR !

ÜNİVERSİTE KAMPÜSTÜR

Kampüste Işık Var! Üniversite Kampüstür
Close

Kampüste Işık Var! Üniversite Kampüstür

Back

Üniversite yaşamını dolu dolu yaşamak, dostça bir ortamda donanımlı ve modern bir kampüste eğitim hayatını geçirmek tüm öğrencilerin hayali… Şile'de hem şehre yakın hem de İstanbul'un kaotik yaşamından yeterli uzaklıkta, öğrencilerin üniversite yaşamında kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan kampüs yaşamıyla Işık Üniversitesi Şile Kampüsü kaliteli eğitimin yanı sıra öğrencilerinin bireysel gelişimini sağlayacak bir ortam sunuyor. Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü ise iş ve kültür dünyasının ortasında bir bilim ve kültür merkezi olarak şehrin tüm canlılığını taşıyor.

Kampüs Üniversitesi'nin Türkiye Örneği: Şile Kampüsü

Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde yer alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi programları gelişmiş laboratuvarları, 24 saat açık kütüphanesi, modern derslikleri ile eğitim üssü niteliğinde. Şile Kampüsü öğrencilere sunduğu orman ve deniz manzaralı yurtları, sinema salonu, hobi bahçeleri, spor sahaları ve salonları, sanat mekanları, kültür yaşamı ile farklı kültür ve ilgi alanlarından öğrencilerin birlikte yaşamasıyla oluşan zengin bir yaşam sunuyor. Işık Üniversitesi, sosyal ve kültürel alışverişin sağladığı canlı ortamda kampüste yerleşik olan akademisyenlerle sürekli iletişim sağlayarak, öğrenmenin sadece derslerde değil, ders dışında da yaşandığı bir atmosfer sağlar.

Doğayla İçiçe Kampüs

Doğayla iç içe, deniz kenarındaki Şile Kampüsü hem sunduğu hareketli sosyal olanaklarla üniversitede kurulan dostluklar için ortam sunmakta hem de istendiğinde sakin atmosferiyle akademik çalışmalara yoğunlaşma imkanı sağlamaktadır. Şile Plajı'nın yanıbaşındaki kampüs bu özelliğiyle öğrencilere yüzme, plaj voleybolu, sualtı dalgıçlığı, mağaracılık gibi olanaklar sunarken; zengin flora ve faunasıyla orman dokusu, şelale gezintilerinden doğa yürüyüşleri ve bisiklet sporuna doğayla iç içe yaşama şansı sağlamaktadır.

Neden Kampüs Üniversitesi?
 • Kampüs yaşamı bireysel gelişimi artırır. Kampüste yaşayan öğrencilerin notları çoğunlukla daha yüksek olur.
 • Yaşam boyu sürecek dostluk bağları oluşur.
 • Kendine yeten bir evren oluşturur: Akademik binaları, restaurant ve cafeleri, spor, kültür ve eğlence imkanları ile uyanır uyanmaz derslere katılma şansı
 • Güvenlik, Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nün en ayırd edici özelliklerinden biridir. Kampüs ve çevresi 24 saat boyunca profesyonel ekipler tarafından korunur ve öğrencilerin rahat etmesi için bu önlemler gereken profesyonellikte yapılır.
 • Öğrencilerimiz kampüs yaşamı için;
 • Birlikte ve dayanışma içinde yaşama,
 • Başka insanlarla tanışma imkanı,
 • Çatışmaları en aza indirme ortamı sağladığı için tercih ettiklerini ifade ediyor.
Akademisyenler de 7/24 Kampüste

Kampüste ikamet eden akademisyenlerin sağladığı ortam ders dışı öğrenme ve paylaşım ortamı sağlayarak katılımcı, demokrat aynı zamanda sorumlu bir anlayış içinde yaşamayı destekler. Böylece öğrenciler belirlenmemiş veya gayrı resmi toplumsal kurallar ve mekanizmalar çerçevesinde yaşamayı deneyimleme şansına sahip olur. Akademisyenlerle paylaşılan kampüs hayatı eşitlikçi bir anlayışı geliştirirken aynı zamanda hayattan öğrenme imkanını sunar.

24 Saat Açık Kütüphane

Türkiye'de 24 saat hizmet veren 5 üniversite kütüphanesinden biri olan Işık Üniversitesi'nde, 80 bini elektronik olmak üzere 119 binden fazla kitap bulunmaktadır. Türkçe ve yabancı dilde kitapların yanı sıra DVD film/belgesel koleksiyonu, slayt, ses kasetleri, CD-ROM gibi kitap dışı yayınların da yer aldığı kütüphanede, 37 adet CD ROM veritabanı ve 55 adet on-line veritabanı ile 182 adet basılı dergi ve 23 bin elektronik dergi bulunmaktadır. Öğrenciler ve akademisyenler, internet aracılığı ile kütüphanenin aboneliği dahilinde bulunan akademik veri tabanlarına bağlanabilmekte ve araştırmalarını gerçekleştirebilmektedirler. Öğrenciler, Karadeniz, orman ve Şile'nin yeşil ve mavi tonlarının buluştuğu eşsiz manzarası eşliğinde kütüphanede çalışmalarını yapabilmekte, geniş film koleksiyondan film seçerek kütüphane içinde multimedia bilgisayarlarda izleyebilmektedirler.

Öğrenci Kulüplerinde Yaşayarak Öğrenmek

Işık Üniversitesi'nde, üniversite eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan öğrenci kulüpleri, kendi ilgi alanlarına göre faaliyette bulunurken paylaşmayı, kendi kararlarını oluşturmayı ve sorumluluk alarak çalışma alışkanlığını kazandırıyor. Öğrenci kulüplerinde edinilen deneyim öğrencilerin girişimci, dünyaya açık bireyler olmasını teşvik ediyor. Üniversitede varolan kulüpler dışında öğrencilerin kendi özel ilgi alanlarına göre yeni kulüpler kurmaları teşvik ediliyor. Öğrenciler kulüpler dahilinde basın yayından tiyatroya, AR-GE'den doğa sporlarına; psikolojiden sinemaya birçok alanda birbirinden ilginç etkinliğe imza atıyorlar.

Yurtlar Evi Aratmıyor

Otel kalitesinde hizmet sunan, bir bloğu deniz diğer blokları orman manzaralı Işık Üniversitesi yurtları, öğrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanısıra, topluluk dayanışmasını da teşvik eder. Şile Kampüs'te toplam 1.250 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunmaktadır.

 • Tek ya da 2, 3, 4 kişilik yurt odaları
 • Her yurt binasında; çalışma odaları, televizyon odaları
 • Her yurt binasında çamaşır yıkama, kurutma ve ütü olanağı
 • Her yurt binasında ortak kullanıma açık mikrodalga fırın, tost makinesi gibi küçük ev aletlerinin yer aldığı mutfaklar
 • Düzenli temizlik hizmeti
Sporda Işık Var

Spor, Işık Üniversitesi'nde takım oyunu alışkanlığı kazanmanın, dostça rekabetin yaşandığı bir ortamda kendini keşfetmenin önemli bir parçasını oluşturuyor. Üniversite bünyesinde öğrencilerin birbirleriyle ve sınıflar arası ilişkileri güçlendirici çeşitli sportif faaliyetler düzenleniyor. Işık Üniversitesi spor takımları, gerek Üniversite Sporları Federasyonu, gerekse kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen spor karşılaşmalarına pek çok farklı branşta katılarak, başarı kazanıyor.

Işık Üniversitesi'ndeki spor tesisleri öğrencilerin uzun saatlerini geçirdikleri mekanlardır:
 • 424 koltuk kapasiteli spor salonu, fitness salonları,Maslak Kampüsü'nde yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, açık hava basketbol sahası, açık hava voleybol sahası, açık hava tenis sahası, bisiklet parkurları, futbol sahası, halı saha, masa tenisi alanları, dans salonu, satranç salonu
Spor Takımları
 • Basketbol (Bayan - Erkek), Voleybol (Bayan - Erkek), Hentbol (Erkek), Futbol (Erkek), Amerikan Futbolu (Erkek), Yüzme (Bayan - Erkek), Satranç (Bayan - Erkek), Tenis (Bayan - Erkek), Bilek Güreşi (Erkek), Judo (Bayan – Erkek), Yelken, Kayak ve Snowboard, Atletizm, Triatlon, Masa Tenisi (Bayan - Erkek), Eskrim, Kürek Takımı
Öğrencilerin Sağlığı Garantide

Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri işbirliği ile Şile Kampüsü'nde, acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip bir Sağlık Merkezi yurtta ikamet eden öğrenciler de dikkate alındığından 7 gün 24 saat hizmet verirken acil vakalar için ambulans hizmeti de sunmaktadır. Maslak Kampüsü'nde bulunan Sağlık Merkezi ise hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet veriyor.

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Üniversite ve kampüs yaşamı, eğlencenin yanı sıra zorlayıcı bir ortamı da beraberinde getiriyor. Yeni bir sosyal çevre, yeni ilişkiler ve yeni sosyal becerilerin geliştirilmesini gerektirirken, akademik performansla ilgili beklentilerin de yüksek olması üniversite hayatını orta öğretimden farklılaştırıyor, zorlaştırıyor. Işık Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi, öğrencilerin üniversite yaşamının getirdiği yeni koşullar ve zorluklarla başetmesini, bilgi ve becerilerini geliştirerek üniversite ve kampüs hayatını en verimli şekilde tamamlamasını sağlamayı hedefliyor. Öğrenciler, Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden bireysel yardım alabildikleri gibi, eğitim veya grup çalışmalarına da katılabiliyorlar.

AR-GE MERKEZİ

Yapımı devam eden Işık Üniversitesi AR-GE Merkezi inovatif çalışmaların yütürülmesi için hem öğrencilere hem de akademisyenlere açık bir merkez olarak planlanıyor.

HOBİ BAHÇELERİ

Şile Kampüsü'nde yer alan hobi bahçelerinde öğrenci ve akademisyenler toprakla içiçe bitki, meyve, sebze yetiştirirken, kendi hayvanlarını besleme şansı buluyor.

TREKKING TURU

Trekking Şile çevresini keşfetmenin en güzel yollarından biri. Öğrenciler tarafından organize edilen trekking turlarında Şile çevresindeki ormanların, şelalelerin, nadir yetişen bitkilerin içinde doğayla bütünleşiliyor.

BİSİKLET TURU

Bisiklet sporu Şile Kampüsü'nün değişmezleri arasında, gençler bisiklet ile ulaşımlarını sağlarken spor da yapmış oluyor.

GENÇLİK KAMPI

Gençlik Kampı Şile Kampüsü'nün en renkli ve tadına doyum olmaz mekanlarından biri. Öğrenciler burada denize karşı yemeklerini yerken, ders arasında soluklanıyorlar.

PLAJ VOLEYBOLU

Plaj Voleybolu Şile Kampüsü'nün değişmez sporlarından. Özellikle bahar ve yaz aylarında kampüsün plajında denize giren öğrenciler, spor yaparak eğleniyor.

Maslak Kampüsü

İstanbul'un merkezinde yeralan Maslak Kampüsü'nde Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sürekli Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Şehir merkezinde olması nedeniyle toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabilen bir konumda olan Maslak Kampüs'te lisansüstü eğitim, kurs ve diğer programlar için özellikle çalışanların kullanımlarına uygun seçenekler sunulabilmektedir.

Figen Kar YENİLMEZ
İngilizce Hazırlık Okulu Öğrencisi
Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bir kampüs üniversitesinde okumanın tüm imkanlarını sonuna kadar kullanıyorum ve 24 saat kullanım imkanımız olan kütüphanemizde sınırsız kaynaklarla araştırma yapabiliyor, tüm bu imkanları daha kullanılabilir hale getirebiliyoruz. Yurtta konakladığım için her bölümden ve her sınıftan çeşitli arkadaşlara sahip olmamda sosyalleşmem açısından büyük rol oynuyor.

Beril ÜNAL
Enformasyon Teknolojileri Programı
2. sınıf öğrencisi

Işık üniversitesi benim için bir süpriz oldu. Hiç aklımda yokken tanıtıma geldim ve bu okula, kampüse ve hocalara tek kelimeyle hayran kaldım. Kaydolduktan sonra tanıtımda şahit olduğum duyduğum herşeyi yaşadım. Hocalarla sıcak bir iletişim, dilediğin zaman hocalardan yardım alabilme ve belki de üniversite hayatının en önemli unsurlarından olan aktif bir sosyal yaşam.

Miraç TEKİN
Biyomedikal Mühendisliği Programı
1.sınıf öğrencisi

Işık üniversitesine gelmeden önce aklımda üniversiteyle ilgili binlerce çekince vardı. Şile'de olması bana çok büyük bir dezavantaj gibi geliyordu fakat buraya geldiğimde ne kadar yanıldığımı gördüm. Doğrusu şimdilerde başka bir üniversitede okusam böyle bir sosyal ortamı bulabilir miydim diye soruyorum kendime. Açık kapı politikasını hep hikaye zannederdim şu anda bu politikanın zevkini sonuna kadar çıkarıyorum. Her yardıma ihtiyacınız olduğunda üniversitenin heryerinde size yardım etmek için birilerinin olduğunu bilmek inanılmaz bir rahatlık.

Neruda KARLIDAĞ
Endüstri Mühendisliği Programı
1. sınıf öğrencisi

Öncelikle üniversitemi seçerken, hemen hemen herkes gibi ben de birçok okul gezdim oryantasyonlara katıldım. Açıkçası burası gözüme içinde bir çok aktivitesi olan küçük bir eğitim kasabası gibi gözüktü ve bu yüzden seçtim. Hala bu okulun öğrencisiyim ve kararımdan son derece memnunum çünkü oryantasyonda bana anlatılanlar birebir aynı çıktı ve bu da benim üniversiteyle ilgili beklentilerimi karşıladı. Okulumun eğitim açısından beklentilerimi karşılaması çok önemliydi ve burada gerçekten çok iyi hocalarımız var. Aynı zamanda Işık Üniversitesi diğer birçok okula göre sosyal aktivitelerinin daha geniş ve çok yönlü olduğunu düşünüyorum. Benim de burada okuyan çoğu öğrenci gibi aktif olduğum kulüpler var; Radyo Kulübü, Tiyatro ve Müzikal Kulübü, Dans Kulübü gibi. Okulumuzun seminer konusunda da gayet aktif olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma şunu söyleyebilirim; tercihimden son derece memnunum, beklediklerimi bulabildiğim için mutluyum.

Doğan KARTAL
Makine Mühendisliği Programı
2. sınıf öğrencisi

Çoğu insanın olduğu gibi benimde hayalini kurduğum bir üniversite profili vardı aklımda. Bu kampüse ilk adım attığımda doğayla iç içe oluşu beni çok etkiledi. Hayalimdeki üniversite arkadaşlıkların iyi olduğu ve aynı zamanda da hocalarla arkadaş gibi olunduğu bir üniversiteydi. Tabi buna doğası, deniz ve temiz havasıda eklenince de burası beni hayalimdekinden de ileriye gitti. Burada insana verilen değer, çıkan sorunlar karşısında en kısa zamanda bulunan çözümler gerçekten sadece üniversite değil de bir aile ortamı hissi veriyor insana. Burada olmaktan son derece mutluyum.

Mehveş ERENYATIR
Endüstri Mühendisliği
2. sınıf öğrencisi

Üniversiteye başlarken tahmin edemeyeceğim tecrübelerle karşılaştım. Beklentim tanıtım sürecinde anlatılıp gözümde canlanan lise tarzı sosyal kulüpler, sosyal bir ortam güzel bir kampüstü. Üç senede bunlardan çok daha fazlasını bu kampüs içinde yaşıyorum. Okurken okulumun bünyesinde çalışıp bir ekip olmayı gerçek iş ortamını gördüm. Aldığım teorik bilgiler dışında staj haricinde deneyim kazanabildim. Bölümüm oldukça geniş bir alanı var. Ancak bu edindiğim tecrübelerle sadece üç senede bambaşka düşünüyorum ve mezun olduğum zaman gerçekten ne yapmak istediğimi biliyorum. Sosyal kampus yaşamı, hocalarımla olan ilişkilerim bana gerçek bir üniversite hayatı yaşatıyor.

Aslı DİNÇ
Uluslararası Ticaret Programı
4. sınıf öğrencisi

Bu okulu seçme nedenim ilk başta İstanbul'un gürültü ve stresinden uzak bir kampüs hayatı yaşayabileceğim gerçeğiydi; fakat şunu farkettim ki bir öğrencinin yapabilecegi en mantıklı seçimi yapmışım. Hocalarımız ise her geçen gün bölümümü daha çok sevmeme neden oluyorlar. Derslerdeki projeler ve ödevlerin ise beni ''gerçek'' hayata ilk elden hazırladığını düşünüyorum çünkü araştırmak ve tırmalamak hocalarımızın en sevdiği anahtar kelimeler.

Halil İbrahim SÖZEN
Makine Mühendisliği Programı
3. Sınıf Öğrencisi

Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği Kulübü Başkanı

Elektronik Mühendisliği Kulübü ile birlikte FORMULA G projesini yürütmekteyiz. Tübitak'ın her yıl düzenlediği ve artık ülkemizde geleneksel hale gelen "Alternatif Enerjili Araba Yarışları"nda 2010 yılında ilk kez start alan Işık Üniversitesi Apollon-1 adlı takımıyla 4. Sırada finiş görerek büyük bir başarıya imza attı. Bu senede başarımızı daha yukarı seviyelere taşımak için çalışmaktayız.

Gizem ÖZDEMİR
Endüstri mühendisliği
2.sınıf öğrencisi

Müzik Kulübü

Işık Üniversitesine adım attığımdan beri birçok kulüpte aktif olarak çalıştım. Şu anda Müzik Kulübü Organizasyon Sorumlusu olarak kulüp yönetiminde bulunmaktayım. Müzik Kulübü olarak bu sene de birçok etkinlik düzenledik ve düzenleyeceğiz. Okulumuzun Gençlik Kampı'nda her sene birkaç defa yaptığımız Karaoke Gecesi ilk etkinliğimizdi. Amatör grupları her zaman desteklediğimizden birçok amatör grubu okulumuzun Sosyal Merkez'inde ya da Şile'de ayarlanan mekanlarda arkadaşlarımızla buluşturduk. Müzik stüdyomuzu açtık ve stüdyo kullanımı geliştirmeye, öğrencilerin daha verimli kullanabilmesi için sürekli çalışmalar yapıyoruz. Okul içinde alanında uzman hocalardan şan dersleri, gitar dersleri ayarlıyoruz. Şile Kültür Merkezi'nde ücretsiz, piyano, bateri ve üflemeli çalgılar dersleri aldırıyoruz öğrenci arkadaşlarımıza. Ayrıca tabii ki ünlü isimlerle söyleşiler ve konserler düzenliyoruz. Bu zamana kadar birçok ismi ağırladık okulumuzda. Bunların dışında Müzik kulübü için bahar şenliklerinin ayrı bir önemi var.

Sanat

Eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim görevlerini yerine getirmesinin dışında bir başka önemli amacı da, öğrencileri için uygun kültür ve sanat ortamları yaratması olmalıdır. Sanat eğitimi sırasında, kültürel etkinliklerin ve sanatsal faaliyetlerin izlenmesi, verilen bilginin pekiştirilmesi ve yönlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Galeri Işık İstanbul, Feyziye Mektepleri Vakfı Nişantaşı Kampüsü'nde bulunan Galeri Işık Teşvikiye ve Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde yer alan Galeri Işık Şile'de düzenlenen sergiler, kültür ve sanat etkinlikleri yıl boyunca öğrencilere ve sanatseverlere hizmet sunmaktadır. Bu Galeriler, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen sergilerin yanı sıra ulusal ve uluslararası çok sayıda sanatçının sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Maslak Kampüs sanat atölyelerine ek olarak Şile Kampüs'te de bir sanat atölyesi oluşturulmuştur. Farklı programlarda okuyan öğrencilere resim, heykel eğitimleri verilmekte ve eğitim aldıkları alan dışında bir konuda uzmanlaşmalarına olanak sağlanmaktadır.