IŞIK ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ

24 SAAT AÇIK

Işık Üniversitesi Kütüphanesi 24 Saat Açık
Close

Işık Üniversitesi Kütüphanesi 24 Saat Açık

Back

Işık Üniversitesi'nde Kütüphane Kullanımı Artıyor

Türkiye'de 24 saat hizmet veren 5 üniversite kütüphanesinden biri olan Işık Üniversitesi'nde kütüphane kullanımı her geçen gün artıyor.

Öğrencilerin önerisi ile başlatılan 24 saat açık olma uygulamasının ardından günlük kullanıcı sayısında artış olmuştur. 3.500 öğrencisi bulunan Işık Üniversitesi'nde dönem içinde kütüphane kullanıcı sayısı ortalama 1.500'ün altına inmezken bazı günlerde 2.900 kullanıcı olarak gerçekleşmektedir.

24 saat açık olma uygulaması nedeniyle ziyaretçi sayısında büyük bir artış elde eden Işık Üniversitesi Kütüphanesi ANKOS verilerine göre Kütüphaneler arası ödünç verme hizmetinde Türkiye'de birinciliği elde etmiş, aynı zamanda TUBİTAK Ulakbim verilerine göre, genel veritabanı kullanımında ülke genelinde 4., Web of Science veri tabanı kullanımında ise 18. sırada yer almıştır.

29000'den fazla basılı kitap ve 80000 e-kitap olmak üzere 119000 kitabın yer aldığı kütüphanede, 23000 e-dergi, 182 basılı dergi ve 55 adet online veritabanı aboneliği bulunmaktadır. Araştırma bilgisayarları, eğitim salonları ve çalışma alanları bulunan kütüphanede, özel oluşturulmuş kapsamlı bir multimedia koleksiyonu da mevcuttur.

Uluslararası düzeyde hizmet veren, üniversite kütüphanesi, akademisyenleri için British Library ile yurtdışından belge sağlama üyeliğine da sahiptir.