IŞIK'TA ÜNİVERSİTE YAŞAMI

ÖZGÜVEN AŞILIYOR

Close

"Işık'ta Üniversite yaşamı, özgüven aşılıyor"

Back

Işık Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Tonguç Yavuz, okulun öğrenci merkezli çalışma anlayışı sayesinde öğrencilere büyük bir özgüven kazandırdığını örneklerle anlattı.

Işık Üniversitesi, öğrencilerin sosyalleşmesi açısından da birçok fırsatı bünyesinde bulunduruyor. Endüstri Mühendisliği öğrencilerinden Tonguç Yavuz, bu yaklaşımın öğrencilere ne tür getirilerinin olduğunu yaşayarak aktaran bir isim.

Yavuz, bir yılı aşkın süredir Işık Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı. Daha önce Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanlığı da yaptı. Tonguç Yavuz, kulüp faaliyetlerinin öğrencilere birçok beceriyi kazandırdığı inancında. Bu konuda Işık Üniversitesi'nin yaklaşımı da son derece önemli. Üniversitedeki tüm faaliyetlerin odak noktasına öğrenci yerleştirilmiş durumda. Bahar şenliklerinden tanıtım faaliyetlerine, gezi programlarından sosyal sorumluluk projelerine kadar her şeyi öğrenciler organize ediyor.

Işık Üniversitesi kampüslerinde 250-300 öğrenci çalışıyor

Tonguç Yavuz da üniversitenin halkla ilişkiler biriminde çalışarak öğrenciliğini sürdürüyor. Yaklaşık 250-300 öğrenci, üniversitedeki projelerde çalışıyor. Yavuz, Işık Üniversitesi kampüslerinde iş deneyimi edinmenin en önemli yolu olarak öğrenci kulüplerini görüyor. Konferans ve etkinliklerin organizasyonunda kendi alanlarında çok önemli insanlarla iletişime geçmeyi, onların programına uyarak organizasyon yapmayı kulüp faaliyetlerinde öğrendiğini anlatan Yavuz, gezi programlarında bütçe kullanmayı öğrendiklerini anlatıyor. Öğrenci kulüpleri gelir elde ettikleri etkinliklerden artan bütçelerle sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Öne çıkan projelerden birinde 15 öğrenci kulübü bir araya gelerek, Van'ın Başkale İlçesi'ne bağlı Işıklı Köyü'ne yardım kampanyası düzenledi. 22 kişi Başkale'ye giderek oradaki çocuklarla birlikte vakit geçirdi. Tonguç Yavuz, hem ülkenin o bölgesini tanıma şansı yakaladıklarını hem de takım çalışması uygulaması gerçekleştirdiklerini, bu sebeple projenin çok önemli faydalar sağladığını belirtiyor. Ücra adı verilen bir diğer projede ise sokak çocuklarına barınak yapmak hedefleniyor. Yavuz, bu tür projelerin öğrencilerin özgüven kazanmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

İdeal tercih

Işık Üniversitesi'nin üniversite adayları için ideal bir tercih olduğunu belirten Yavuz, öğrencilerin okul yönetiminde söz sahibi olduğunu belirtiyor. Birçok bilimsel çalışmanın yurtdışı sunumlarının öğrencilerle birlikte yapıldığını belirten Yavuz, iyi bir akademik kadro, öğrenciyken iş deneyimi kazanmak ve bir aile ortamında bulunmak isteyenler için Işık Üniversitesi'nin ideal tercih olduğunu belirtiyor.