BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ

HATAY'A IŞIK GÖTÜRDÜ

Batıdan Doğuya Işıklıyız Hatay'da
Close

Batıdan Doğuya Işıklıyız Hatay'da

Back

Geçtiğimiz 2 sene boyunca Van'ın Başkale İlçesine bağlı Işıklı Köyü İlköğretim okuluna ve köy halkına yardımda bulunan FMV Işık Üniversitesi Öğrencilerinin kurduğu "Batı'dan Doğu'ya IŞIKLIYIZ" isimli proje ekibi bu sene rotasını yine sınıra Güney Doğu Anadolu'da Hatay'ın Reyhanlı İlçesindeki Suluköy Köyü'ne çevirdi.

Işık Üniversitesi öğrencileri "Batı'dan Doğu'ya IŞIKLIYIZ" Projesi kapsamında 2009'dan beri ara vermediği yardımlarını bu sene Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin Suluköy köyünün Suluköy İlköğretim Okulu öğrencilerine ve köy halkına götürdü. Ekibe İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Karaaslan' da eşlik etti.

16 kişiden oluşan ekip Hatay'da ilk olarak Vali Yrd. Sayın Kadim Doğan'ın makamını ziyaret etti. Burada Doğan'dan köye ve okula gerekli yardımlar için söz aldıktan sonra Suluköy İlköğretim Okuluna yola çıktı. Okulda ekibi öğrenciler, veliler ve 1i geçici olan 2 öğretmen karşıladı. Şüphesiz ki ekibi gördüğüne sevinen en çok çocuklar oldu. Okuldaki öğrencilerle tek tek ilgilenen ekip çocuklara kırtasiye malzemeleri, kıyafet, ayakkabı dağıttı. Ayrıca anaokulu ve ilköğretim sınıflarına birer adet kütüphane kurdu. Bunların dışında tüm çocuklara hijyen konusunda çeşitli eğitimler verildi. Her çocuğa diş fırçalama seti dağıtan ekip dişlerin nasıl fırçalanması gerektiği konusunda çocuklara detaylı bilgi verdi. Miniklere çeşitli oyunlar öğreten abileri ve ablaları okulun duvarına bir de basket potası astı. Çocuklara bu şekilde basketbol hakkında da bilgi veren ekip ayrıca sıraya girmeyi saygıyı ve sevgiyi de öğretmiş oldu. Bunların dışında idari personelden resim öğretmeni Ömer Kaptanoğlu okulun duvarına çocuklara her gördüklerinde kendilerini hatırlatacak olan "Batı'dan Doğu'ya IŞIKLIYIZ" logosunu çizdi.

3 gün boyunca sadece minikler abileri ablalarından öğrenmedi. Minikler de adeta abi ve ablalarına drama dersi verircesine kısa bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırladıkları kısa skeç ile gösteri yaptılar ayrıca şiirler okuyup içlerinde ki Atatürk sevgisini gösterdiler.

Abileri ve ablalarını çok seven minikler 3 gün boyunca onlarla oyunlar oynayıp şarkılar söyledi. Köy halkına da gıda ve giysi yardımında bulunan ekip çocukların isteklerini tek tek dinledi ve ellerinden gelebilecek her konuda onlara söz verdi.

"Batı'dan Doğu'ya IŞIKLIYIZ" adeta Suluköy' e Işık saçtı. Çocuklar hediyelerden çok abilerinin ve ablalarının onlarla ilgilenmesinden mutlu oldu. Ekibin yaşadığı en büyük tecrübe ise o çocukların yardıma değil ilgiye muhtaç olduklarıydı. Ekip çocuklara yardımlarını kesmeyeceklerinin sözünü verdi ve çocuklarla karşılıklı iletişim adresleri alınarak arada ki bağı asla koparmayacaklarını belirtti.