Enformasyon Teknolojileri
Close

Enformasyon Teknolojileri

Back

Puan Türü : MF 4

Enformasyon Teknolojileri Programı

Enformasyon Teknolojileri Programı, Türkiye'de bu isim altında eğitim veren ilk programdır. Bilgisayar mühendisliği programları donanım, işletim sistemi tasarımı ve ağ teknolojileri donanımı ağırlıklı olurken, Enformasyon Teknolojileri programı, gerçek hayatta karşılaşılan problemlere pratik çözümleri getirmeyi amaçlıyor.

Örneğin, bugün artık çoğu bankacılık işlemleri için bankaya gitmeye gerek olmaması, hastaneye gidildiğinde kayıtlarımızın anında karşımıza çıkartılması, cep telefonlarımızdan kredi başvurusu yapabilmemiz, uçak biletlerimizi on-line olarak alıp check-in işlemlerimizi yine on-line yaparak bilet kuyruklarında beklemeden keyifli bir seyahat yapmak IT uygulama alanlarından bazılarını oluşturuyor.

Enformasyon Teknolojileri Programı'ndaki öğrencilere; internet ve sanal doku (web) programlama, veri tabanı tasarım ve yönetimi, e-ticaret, sistem analizi ve tasarımı, bilgisayar ağları ve haberleşme teknolojileri konuları vurgulanarak, bilişim teknolojilerindeki yeni gelişmeler öğretiliyor. Enformasyon Teknolojileri öğrencileri, işletim sistemlerinin detaylarını, açık kaynak kodlu sistemler (java, linux, xml, php, perl, apache, MySQL...) ve yazılım geliştirme araç ve süreçlerini (projelendirme ve proje yönetimi dahil) detaylı olarak öğreniyor ve öğrendiklerini gerçek bir proje üzerinde uygulayarak mezun oluyorlar. Öğrencilerimiz, pazarlama, muhasebe ve üretim yönetimi gibi temel işletme konularında da bilgi sahibi olduklarından IT sektörünün, yöneticilik dahil tüm beklentilerini tam olarak karşılayacak nitelikleri kazanıyorlar.