Close

Yurtlar ve Yemek

Back

 • Yurt olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Otel kalitesinde hizmet sunan bir bloğu deniz diğer blokları orman manzaralı Işık Üniversitesi yurtları, öğrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanısıra, topluluk dayanışmasını da teşvik eder. Şile Kampüs'te toplam 1.250 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunmaktadır.

  • Tek ya da 2, 3, 4 kişilik yurt odaları
  • Her yurt binasında; çalışma odaları, televizyon odaları
  • Her yurt binasında çamaşır yıkama, kurutma ve ütü olanağı
  • Her yurt binasında ortak kullanıma açık mikrodalga fırın, tost makinesi gibi küçük ev aletlerinin yer aldığı mutfaklar
  • Düzenli temizlik hizmeti (Gün aşırı)
 • Yurtlara hangi tarihte girebilirim ve yurtlardan hangi tarihte ayrılabilirim?

  Öğrencilerimiz yurtlara, öğrenim dönemi başlangıcından 3 gün önce giriş yapabilir ve dönem bitiminden en geç 3 gün sonra yurtlardan ayrılabilir.

 • Yurtlara geç başvurduğum takdirde, yarıyıl ücretinin tamamını ödemek zorunda kalır mıyım?

  Yurtlara geç kayıt yaptıran öğrenciler, giriş yaptıkları tarihe göre belirlenecek olan ücret bilgilerini, Işık Üniversitesi Yurtlar Müdürlüğü'nden öğrenebilir.

 • Yurt ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

  Yurt ücretleri ve ödeme seçenekleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

 • Yurttan ayrıldığım takdirde ödediğim ücret geri verilir mi?

  Öğrencinin derslerin başladığı tarihten itibaren 15 gün içinde yurttan ayrılması halinde, dönemlik olarak yatırılan yurt ücretinin %75'i, 30 gün içinde ayrılması halinde %50'si iade edilir. Bu süreden sonra yurt ücreti iadesi yapılmaz.

 • Yurt başvurusu yaparken oda arkadaşımı seçmem mümkün mü?

  Öğrencilerimizin, yurtlara başvuru esnasında doldurmuş oldukları Yurt Başvuru Formu'na birlikte kalmak istedikleri oda arkadaşını ve/veya arkadaşlarını belirtmeleri halinde, talepler değerlendirilecektir

 • Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

  Yurtlar Müdürlüğü'ne yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, öğrencilerin talepleri mümkün olan en kısa zamanda değerlendirilmektedir.

 • İsteğim üzerine, kalmakta olduğum odadan farklı kategorideki bir odaya geçebilir miyim?

  Yurtlar Müdürlüğü'ne yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, öğrencilerimizin talepleri olanaklar dahilinde değerlendirilmektedir. (Kategori farkından kaynaklanan fiyat artış/azalışları öğrencilere bildirilecektir.)

 • Yurt kaydımı her yıl yenilemem gerekiyor mu?

  Üniversitemizde kayıtlı bulunan öğrenciler, Yurtlar Müdürlüğü tarafından ilan edilen tarihlerde; Yurt Başvuru Formunu doldurmak sureti ile yurtlara başvuru yapabilmektedir.

 • Yurtlara giriş-çıkış saatleri var mıdır?

  Yurtta kalan öğrenciler için herhangi bir giriş-çıkış saati bulunmamaktadır.

 • Tatil dönemlerinde yurtta kalabilir miyim?

  Akademik yıl içinde, herhangi bir nedenle üniversitenin 5 gün ve/veya daha fazla süre ile tatil edilmesi halinde yurtlarda kalan öğrenciler, yurtları boşaltmak zorundadır (Eşyalarını kilitli dolaplarına veya depolara koyarak). Yaz dönemlerinde, sadece eğitim programının devam ettiğine dair fakülte ve/veya bölümden yazılı belge getiren öğrenciler, nöbetçi yurtlarda kalabilmektedir.

 • Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

  Yurtlarda kalan öğrenciler, odalarında misafir ağırlayamaz. Ancak öğrencilerimizin akrabaları ve arkadaşları, eğer misafirhaneler uygunsa, günlük ücret karşılığı olanaklar dahilinde kampüste konaklayabilmektedir.

 • Hastalanırsam ailemden birisi yanımda kalabilir mi?

  Yurtlarımızda refakatçi kalması kurallarımıza aykırıdır. Uzun süreli refakatçi gerektiren sağlık problemi yaşayan öğrencilerimiz, bir sağlık kuruluşuna ve/veya evlerine yönlendirilmektedir. Acil ve kısa süreli refakatçi gerektiren durumlar ile ilgili olarak Yurtlar Müdürlüğü'nden bilgi alınabilmektedir.

 • Odamda müzik dinleyebilir, televizyon izleyebilir miyim?

  Yurt odalarımızda, odada ve yurtta kalan diğer öğrencileri rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinlemek ve/veya televizyon izlemek mümkündür.

 • Yurtlarda afiş, poster, duyuru vs asabilir miyim?

  Yurtlarda herhangi bir yere afiş, poster, duyuru, resim vs asmak, Yurtlar Müdürlüğü'nün onayına tabidir.

 • Yurttan çıkarılırsam, sonraki dönemde tekrar girebilir miyim?

  Yurtlardan çıkarılan, disiplin cezası alan ve/veya kurallara uymayan öğrenciler, Yurtlar Yönetim Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu tekrar yurtlara alınamayabilir.

 • Yurda gelirken yanıma hangi eşyalarımı almam gerekir?

  Yurtlarda kalan öğrencilerimize, üniversitemiz tarafından yastık, yorgan, nevresim takımı, masa lambası, mini buzdolabı verilmektedir. Ayrıca ortak kullanım alanlarında yer alan mutfaklarda, su ısıtıcısı, mikrodalga fırın ve tost makineleri bulunmaktadır. Yurtlarımıza gelirken, öğrencilerimizin yanlarında kişisel eşyalarını (kıyafet, kitap, kişisel temizlik malzemesi vs) getirmeleri yeterli olacaktır

 • Yurda gelirken yastık, yorgan, nevresim takımı gibi ihtiyaçlarımı yanımda getirmem gerekiyor mu? Gerekmediği halde kendi eşyalarımı getirip kullanabilir miyim?

  Yurtlarda kalan öğrencilerimize, üniversitemiz tarafından yastık, yorgan ve nevresim takımı verilmektedir. İsteyen öğrencilerimiz, temizliklerinden kendileri sorumlu olmak sureti ile kendi nevresim takımlarını getirebilmektedir

 • Odama mini buzdolabı koyabilir miyim?

  Üniversitemiz her yurt odasına bir mini buzdolabı imkanı sunmaktadır

 • Yurtlardaki oda temizliği nasıl sağlanmaktadır?

  Üniversitemizde tüm yurtların temizliği (öğrenci odaları dahil), özel temizlik şirketince hijyenik koşullara uygun olarak yapılmaktadır. Odalar her gün temizlik görevlilerince temizlenmekte ve öğrencilerimizin verilen nevresim takımlarını her on günde bir değiştirmektedir.

 • Yurda girerken ödediğim depozito ücretinin amacı nedir; ne zaman geri alabilirim?

  Yurtlarda kalan öğrenciler, Yurtlar Müdürlüğü'nden teslim aldığı, odasında ve yurt ortak alanlarında bulunan bütün eşya ve malzemelerden sorumludur. Öğrenci yurttan ayrılırken, teslim aldığı tüm eşya ve malzemeleri eksiksiz ve hasarsız olarak teslim ettiği takdirde, üniversitemize ödemiş olduğu depozitoyu geri alabilir.

 • Yurtta çamaşır yıkayabilir miyim? Ütü yapabilir miyim?

  Tüm yurtlarda çamaşır odaları bulunmaktadır. Çamaşır odalarında, çamaşır makineleri, kurutma makineleri, ütüler ve ütü masaları bulunmaktadır. İsteyen öğrencilerimiz çamaşır odalarından faydalanmak suretiyle yurtlarda çamaşır yıkayıp, ütü yapabilmektedir.

 • Sağlık sorunum olduğunda üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?

  Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri işbirliği ile Şile Kampüsü'nde, acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip bir Sağlık Merkezi 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Acil vakalar için ayrıca ambulans hizmeti de bulunuyor. Maslak Kampüsü'nde bulunan Sağlık Merkezi ise hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet veriyor.

 • Şehir merkezine ulaşım var mı; var ise nasıl yararlanabilirim?

  Ulaşım Hizmetleri

  • Öğrenci Servis Hizmetleri – Şile Kampüs

   Çınar Tur tarafından sağlanan servis hizmetleri ile kampüste kalmayan öğrenciler İstanbul'un birçok noktasından sabah okula geliş ve akşam evlerine dönme imkanına sahiptir.

  • Işık Üniversitesi Günlük Servisi (Shuttle ) Hizmetleri

   Çınar Tur tarafından sağlanan günlük servisleri (shuttle) kullanan öğrenciler, sabah 06:30'dan gece 01:00'a kadar belirlenen saatlerde kampüsten İstanbul'un çeşitli noktalarına gitme veya İstanbul'un çeşitli noktalarından kampüse gelme olanağına sahiptir. Yaklaşık her saat başı olan günlük servisler (shuttle), Maslak, Taksim ve Kadıköy'de belirlenen noktalardan hizmet vermektedir.

 • Spor tesislerinden nasıl faydalanabilirim?

  Üniversitemiz bünyesinde bulunan, Spor Merkezi ve Fitness Center 07:00-24:00 saatleri arasında kullanıma açıktır. Halı saha ve tenis kortu rezervasyon sistemi ile kullandırılmaktadır. Basketbol, voleybol ve masatenisi sahaları, okulumuzun spor takımlarının antrenman saatleri dışında kullanılmaktadır.

 • Kampüste nerede yemek yiyebilirim? Yemek fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Şile Kampüsü

  • Öğrenci Yemekhanesi

   Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde, öğrencilerin sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği ihtiyaçlarını karşılayabileceği, Sofra Yemek Hizmetleri firması tarafından hizmet veren, haftanın 7 günü açık, günde 1500 kişinin yemek yiyebileceği yemekhane bulunmaktadır. Yemek ücretleri 2010-2011 akademik yılında 7 TL (11 kaptan 4 kap seçmeli), Fırsat Menü 5.95 TL (3 kap) veya her kap ayrı ayrı ücretlendirme şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca dönemlik indirimli toplu ödeme seçenekleri sunulmaktadır.

  • Gençlik Kampı

   Işık Üniversitesi sahil kısmında bulunan ve Gençlik Kampı olarak adlandırılan restoran, denize karşı güzel bir öğle yemeği yemek isteyen öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve personelimiz için hizmet vermektektedir.

  • Delimarche Şile

   Sosyal Merkezimizde bulunan kantin 08:00-22:30 saatleri arasında, 7 gün hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz burada, fast-food ve pizza çeşitleri, saladbar, lezzet tabakları, ızgara ve tatlı çeşitlerini bulabilirler.

  • Bodrum Cafe

   DK Binası'nda bodrum katta bulunan bu kantin, 08:00-17:00 saatleri arasında, haftada 5 gün öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir. Burada kahvaltı, poğaça, sandviç, fast-food çeşitlerinin yanı sıra makarna ve mantı gibi yemekler de bulunmaktadır.

  • Eurest Cafe

   DMF Binası'nda zemin kattaki bu kantin, 08:00-17:00 saatleri arasında, haftada 5 gün öğrencilerimizin yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir. Burada öğrenciler, kumpir, dürüm, soğuk sandviç, tost, poğaça çeşitleri gibi yiyecekler bulabilir.

  • Balkabaa Cafe

   AMF Binası yanındaki binada bulunan kafe, zengin menüsüyle 09:00-02:00 saatleri arasında, haftada 5 gün öğrencilerimize hizmet vermektedir.

  • Segafredo Cafe

   Laboratuvar Binası'nda zemin katta bulunan kafe, sunduğu zengin kahve, tatlı ve makarna çeşitleri ile 08:00-02:00 saatleri arasında, haftada 5 gün öğrencilerimize hizmet vermektedir.

  • Dürüm Evi

   Sosyal Merkez alanında bulunan kafe, 08:00-20:00 saatleri arasında, haftada 5 gün hazırladığı dürüm çeşitleri ile öğrencilere hizmet vermektedir.

  • Marmaris Büfe

   Akademik Bina'da, zemin katta bulunan Marmaris Büfe haftada 7 gün–24 saat hizmet vermektedir. Büfede, tost, çay, sandviç, meyve suyu seçenekleri bulunmaktadır.

  • Maslak Kampüsü

   Akademik Bina'da, zemin katta bulunan Marmaris Büfe haftada 7 gün–24 saat hizmet vermektedir. Büfede, tost, çay, sandviç, meyve suyu seçenekleri bulunmaktadır.

  • 1885 IŞIK EV

   Bu restoran, Maslak Kampusü'ndeki öğrencilerimize, akademik ve idari personele, 08:00-21:00 saatleri arasında soğuk, sıcak yemek çeşitleri ile hizmet vermekte, Maslak Kampusü'nün yemekhane ihtiyacına cevap vermektedir.

  • DELİMARCHE MASLAK

   Güzel Sanatlar Fakültesi içinde bulunan kantin, 08:00-19:00 saatleri arasında, haftada 5 gün, öğrencilerimizin yiyecek ihtiyacını karşılamaktadır. Poğaça, tost ve sandviç çeşitlerinin yanında, pizza ve fast-food çeşitleri ile de öğrencilerimize farklı seçenekler sunmaktadır.

 • Kampüste alışveriş yapma imkanım var mıdır?

  Üniversitemiz Şile Kampüsünde Sosyal Merkez'de bulunan market, her gün 08:00-22:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz, kişisel ihtiyaçlarının birçoğunu marketten karşılayabilmektedir. Ayrıca haftada birgün kampüste kurulan pazarda taze meyva, sebze alınabilmektedir.