Close

Kampüs Yaşamı

Back

 • Işık Üniversitesi'nde yurt olanakları nelerdir?

  Otel kalitesinde hizmet sunan bir bloğu deniz diğer blokları orman manzaralı Işık Üniversitesi yurtları, öğrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanısıra, topluluk dayanışmasını da teşvik eder. Şile Kampüs'te toplam 1.250 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunmaktadır.

  • Tek ya da 2, 3, 4 kişilik yurt odaları
  • Her yurt binasında; çalışma odaları, televizyon odaları
  • Her yurt binasında çamaşır yıkama, kurutma ve ütü olanağı
  • Her yurt binasında ortak kullanıma açık mikrodalga fırın, tost makinesi gibi küçük ev aletlerinin yer aldığı mutfaklar
  • Düzenli temizlik hizmeti (Gün aşırı)
 • Kampüsteki spor olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Üniversitemizin Spor Koordinatörlüğü tarafından oluşturulan spor takımlarımız uzman antrenörler eşliğinde yıl boyunca çalışmalarını sürdürerek gerek Üniversite Sporları Federasyonu gerekse diğer kurumlar tarafından düzenlenen spor karşılaşmalarına katılmaktadır.

  Spor takımlarımız, Basketbol Erkek, Basketbol Bayan, Bilek Güreşi, Hentbol, Voleybol Erkek, Voleybol Bayan, Futbol, Judo Bayan, Judo Erkek, Kayak, Snowboard, Masatenisi, Plaj Voleybolu Erkek, Plaj Voleybolu Bayan, Kürek Bayan, Kürek Erkek, Dans, Eskrim, Triatlon, Atletizm, Bisiklet, Satranç, Yüzme Erkek, Yüzme Bayan, Halk Oyunları, Tenis Erkek, Tenis Bayan, Amerikan Futbolu ve Yelken gibi spor dallarında gençlerimizin bedensel gelişimlerini sürdürebilmelerinin yanı sıra sportif başarılar elde etmelerini de sağlamaktadır.

  Kampüste spor alanları açık ve kapalı olarak ikiye ayrılmakta, basketbol, voleybol, tenis, halı saha gibi açık spor alanlarının yanı sıra fitness merkezi, kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu masatenisi salonları gibi kapalı spor alanları öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

 • Kütüphane olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

  89 bini elektronik olmak üzere 119 binden fazla kitap bulunmaktadır. Türkçe ve yabancı dilde kitapların yanı sıra DVD film/ belgesel koleksiyonu, slayt, ses kasetleri, CD-ROM gibi kitap dışı yayınların da yer aldığı kütüphanede, 55 adet on-line veritabanı ile 180 adet basılı dergi ve yaklaşık 27 bin elektronik dergi bulunmaktadır. Öğrenciler ve akademisyenler, internet aracılığı ile kütüphanenin aboneliği dahilinde bulunan akademik veri tabanlarına bağlanabilmekte ve araştırmalarını gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca bu veri tabanlarına kampüs dışından da erişim olanağı sağlanmaktadır. Kütüphanede kablosuz internet erişimi mevcut olup, öğrencilerimiz kişisel bilgisayarlarını da kullanabilmektedirler. Ferah bir çalışma ortamında Karadeniz, orman ve Şile'nin yeşil ve mavi tonlarının buluştuğu eşsiz manzarası eşliğinde kütüphanede çalışmalarını yapabilmekte, geniş film koleksiyonundan bir film seçerek kütüphane içinde multimedya bilgisayarlarında bu filmi izleyebilmektedirler.

 • Kampüsteki bilişim olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Şile ve Maslak Kampüslerinde , kablolu ve kablosuz ağ üzerinden internete ve bilgi kaynaklarına kesintisiz erişim olanağı sağlanmaktadır. Öğrenciler, derslere kayıt, duyurular, on-line ders içerik yönetimi ve kesintisiz öğretim elemanı-öğrenci iletişimi amacıyla web tabanlı hizmet uygulamalarından faydalanmaktadırlar. Kampüs içerisinde bulunan serbest bilgisayar laboratuvarlarından 7/24 hizmet vermektedir. Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde oluşturulan network, yazılım ve donanım laboratuvarlarından, tüm öğrenciler Ar-Ge çalışmalarının yanısıra, kişisel bilgisayarların bakım ve onarımı için de yararlandırılmaktadırlar.

 • Işık Üniversitesi'nde, öğrencilere akademik ve sosyal yaşam konusunda danışmanlık yapılıyor mu?

  Işık Üniversitesi olarak, öğrencilerimizin akademik hayatlarını yakından takip ediyoruz. Bu amaçla her öğrenci için bir öğretim üyemizi danışman olarak görevlendiriyoruz. İlgili danışman, öğrencilerimizi öğrenim süreleri boyunca izlemekte, yönlendirmekte ve lisans programlarında almaları gereken derslerle ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır. Danışmanlarımız ayrıca kritik noktalarda/dönemlerde öğrencileri bilgilendirme, uyarma yoluyla yönlendirme görevini üstlenmektedir.

 • Sağlık hizmetleri hakkında bilgi alabilir miyim?

  Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri işbirliği ile Şile Kampüsü'nde, acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip bir Sağlık Merkezi 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Acil vakalar için ayrıca ambulans hizmeti de bulunuyor. Maslak Kampüsü'nde bulunan Sağlık Merkezi ise hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet veriyor.

 • Öğrenci kulüpleri hakkında bilgi alabilir miyim?

  Üniversite eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan öğrenci kulüpleri, kendi ilgi alanlarına göre faaliyette bulunurken paylaşmayı, kendi kararlarını oluşturmayı ve sorumluluk alarak çalışma alışkanlığını kazandırıyor. Öğrenci kulüplerinde edinilen deneyim öğrencilerin girişimci, dünyaya açık bireyler olmasını teşvik ediyor. Üniversitede varolan kulüpler dışında öğrencilerin kendi özel ilgi alanlarına göre yeni kulüpler kurmaları teşvik ediliyor.

  Atatürkçü Düşünce - Basın Yayın – Bilardo – Bilgisayar - Bilim ve Teknoloji - Bilişim Güvenliği ve Araştırma – Çevre – Dans - Doğa Sporları – Elektronik - Endüstri Mühendisliği - Erasmus ve Küreselleşme - Felsefe ve Düşünce - Folklor - Fotoğrafçılık - Güzel Sanatlar - Haftasonu – Havacılık - Işıklı Fenerbahçeliler - Işıklı Galatasaraylılar - Işıklı Kartallar - IT&MIS - İşletme ve Ekonomi - Makine Mühendisliği – Matematik – Motorsporları – Müzik - Psikoloji - Radyo - RPGS (Role Playing Game Society) – Satranç – Sinema - Sosyal Aktiviteler - Sosyal Sorumluluk Projeleri – Spor - Sualtı Sporları - Tiyatro ve Müzikal- Toplum Gönüllüleri Uluslararası İlişkiler - Uzak Doğu Sporları