Bilişim ve Araştırma
Kapat

Bilişim ve Araştırma

Geri

Kütüphane

Türkiye'de 24 saat hizmet veren 5 üniversite kütüphanesinden biri olan Işık Üniversitesi Kütüphanesinde 110 bini elektronik olmak üzere 140 binden fazla Türkçe ve yabancı dilde kitap bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3 binin üzerinde DVD, Blu-Ray film/belgesel koleksiyonu, slayt, ses kasetleri, CD-ROM gibi kitap dışı yayınların da yer aldığı kütüphanede, 60 adet yüksek kalitede içeriğe sahip on-line veri tabanı ile 195 adet basılı dergi, 26 bin elektronik dergi aboneliği bulunmaktadır. Ayrıca 2'si yabancı olmak üzere 10 adet gazete günlük olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Geniş bir alanda iki kat olarak hizmet veren kütüphanede ses yalıtımlı Grup Çalışma Odaları, Sunum Odası, 3D teknolojiye uygun Multimedya Odası, Süreli Yayınlar Bölümü bulunmaktadır. Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için satranç, jenga, mangala, scrable, dama, domino gibi oyunları oynayabilecekleri Akıl Oyunları Salonuyla birlikte, kütüphane aynı anda 400 kişiye çalışma ortamı sunabilmektedir.

Öğrenciler kütüphane koleksiyonunda bulunmasını istedikleri kitap, DVD, Blu-Ray, dergi taleplerini talep formları aracılığı ile kütüphaneye iletebilmekte ve bu talepler hızlıca karşılanarak öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.

Türk Sineması'na önemli filmler kazandıran ünlü yönetmenlerimizden Metin Erksan kendisine ait 10 bin civarında yayını Işık Üniversitesi'ne bağışlamıştır. Bu yayınlardan öğrenciler, akademisyenler ve araştırmacılar faydalanabilmektedir.

Işık Üniversitesinin Şile kampüsünde yer alan Merkez Kütüphanesi dışında, Maslak Kampüsünde sanat ağırlıklı kitapların bulunduğu bir kütüphanesi daha bulunmaktadır. Öğrenciler bu kütüphanenin hizmetlerinden de faydalanabilmektedir. Öğrencilerimizin istediği kaynak diğer kütüphanedeyse, yayın aynı gün içerisinde bulundukları kampüs kütüphanesine gönderilmektedir.

Bilişim

Şile ve Maslak Kampüslerinde, kablolu ve kablosuz ağ üzerinden internete ve bilgi kaynaklarına kesintisiz erişim olanağı sağlanmaktadır. Öğrenciler, derslere kayıt, duyurular, on-line ders içerik yönetimi ve kesintisiz öğretim elemanı-öğrenci iletişimi amacıyla web tabanlı hizmet uygulamalarından faydalanmaktadırlar. Kampüs içerisinde bulunan serbest bilgisayar laboratuvarlarından 7/24 hizmet vermektedir. Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde oluşturulan network, yazılım ve donanım laboratuvarlarından, tüm öğrenciler Ar-Ge çalışmalarının yanısıra, kişisel bilgisayarların bakım ve onarımı için de yararlandırılmaktadırlar.

YUKARI