Close

Burslar

Back

 • Işık Üniversitesi'nin sağladığı bütün burslar karşılıksızdır.
 • Üniversite Sınavı ile yerleştirme sonucunda alınan burslar ; Yabancı Dil Hazırlık Programı için iki, hazırlık Programı'nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için beş yıl olmak üzere toplam 7 yıldır. Söz konusu burslar* bu süre zarfında hiçbir şekilde kesilmez, not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan etkilenmez.
 • Işık Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler Fizik ve Matematik Programları dışında Üniversite'nin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam eder.
 • Çift anadal yapan öğrenciler için burs süresi Hazırlık Programı için iki (2) yıl lisans programı için beş ( 5 ) yıldır.
Yazdır
Bursun Adı Bursun Çeşidi Kapsamı Kimler Yararlanabilir? Süresi
Yüksek Onur Bursu Yüksek Onur Bursu
 • Öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz,
 • Üniversitenin yurtlarında ücretsiz kalırlar.
 • Her yıl 9 ay boyunca cep harçlığı olarak verilir. 2011-12 öğretim yılı için bu ücret 500 TL'dir. 
LYS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içine girip Işık Üniversitesi'ni tercih eden öğrencilere verilen burstur. Süresiz
Onur Bursu Onur Bursu
 • Öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz,
 • Üniversitenin yurtlarında ücretsiz kalırlar.
LYS sıralamasında 1001-5000 öğrenci içine girip Işık Üniversitesi'ni tercih eden öğrencilere verilen burstur. Süresiz
%100 Burslar %100 Burs
 • Öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz.
LYS sınavı sonucu yapılacak tercihlerde % 100 burslu kontenjanı ile yerleşen tüm öğrencilere verilen burstur. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
Şile LYS Bursu
 • Öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz.
Şile'deki liseleri son dört yılın not ortalaması bakımından ilk %10'un içinde başarı ile bitirerek, tercihlerinde Işık Üniversitesi'nin lisans programlarına ilk 3 sırada yer verip, kayıt yaptıran  öğrencilerin arasından en yüksek puana sahip 3 öğrenciye verilen burstur. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
%50 Burs ve İndirimler %50 Burs
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmaz.
LYS sınavı sonucu yapılacak tercihlerde % 50 burslu kontenjanı ile yerleşen tüm öğrencilere verilen burstur. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
FMV Işık Lisesi ve Şişli Terakki Lisesi İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmaz.
FMV Işık Liseleri'ni bitirip, tercih sıralamasında Işık Üniversitesi'ni ilk 5 (beş) sırada yazan veya Şişli Terakki Lisesi'ni bitirip, tercih sıralamasında Işık Üniversitesi'ni ilk 3 (üç) sırada yazan ve Üniversiteye yerleşen öğrencilere verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
Uluslararası Bakalorya İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmaz.
Uluslararası Bakalorya (IB) programından diploma alan ve Işık Üniversitesi'ne yerleşen öğrencilere verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
Spor İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmaz.
Herhangi bir spor dalında, milli takım kadrosunda yeralan ve lisansı halen devam eden öğrenciye, Işık Üniversitesi'nde ilgilendiği spor dalı ile ilgili okul takımında yer alması veya alanında Üniversite'nin spor faaliyetlerinde haftada 4 saat çalışması koşulu ile öğrencilere verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
Sanat İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmaz.
Güzel Sanat dallarında uluslararası yarışmalarda birincilik alan öğrenciye konusu ile ilgili okul kulüplerinde veya Güzel Sanatlar Fakültesi'nin ilgili atölye ve faaliyetlerinde haftada 4 saat çalışması koşulu ile verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
%25 Burs ve İndirimler Tercih Bursu
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin %25'i alınmaz.
LYS 2012 sonuçlarına göre,  Işık Üniversitesi'ni ilk 3 (üç) sıradaki tercihlerinden birine yazan ve bu tercihi ile Üniversiteye yerleşen öğrencilere verilen burstur. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
Spor İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin %25'i alınmaz.
Herhangi bir spor dalında, birinci lig  takımlarının kadrosunda yeralan ve lisansı devam eden öğrenciye, Işık Üniversitesi'nde ilgilendiği spor dalı ile ilgili okul takımında yer alması veya alanında Üniversite'nin spor faaliyetlerinde haftada 4 saat çalışması koşulu ile öğrencilere verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
%15 İndirimler Işık Lisesi İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin %15'i alınmaz.
Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Liseleri'nden  mezun olup Işık Üniversitesi'ni 5. sıradaki tercihinden sonra yazan ve Üniversiteye yerleşen öğrencilere verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
%10 İndirimler Kardeş İndirimi
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin %10'i alınmaz.
Işık Üniversitesi'nde okuyan kardeş öğrencilerin üniversiteye aynı anda kayıtlı olmaları ve başvurmaları halinde herbirine verilen indirimdir. Yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıldır. (2+5)
Bursun Adı Bursun Çeşidi Kapsamı Kimler Yararlanabilir? Süresi
Başarı Bursu %100 Burs
 • Öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz.
İngilizce Hazırlık Programı'ndan sonraki her akademik yıl sonunda, o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal ders yükünü alıp, akademik yıl not ortalaması sıralaması itibari ile okudukları bölümde ücretli ve kısmi burslu öğrenciler arasında birinci olan ve akademik yıl not ortalaması 3.0 (üç) ve 3.0'ün üstünde olan öğrenciye verilen burstur. Bu bursun süresi 1 (bir) yıldır ve her akademik yıl sonunda tekrar değerlendirilir.
%75 Burs
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin %75'i alınmaz.
İngilizce Hazırlık Programı'ndan sonraki her akademik yıl sonunda, o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal ders yükünü alıp, akademik yıl not ortalaması sıralaması itibari ile okudukları bölümde ücretli ve kısmi burslu öğrenciler arasında ikinci olan ve akademik yıl not ortalaması 3.0 (üç) ve 3.0'ün üstünde olan öğrenciye verilen burstur. Bu bursun süresi 1 (bir) yıldır ve her akademik yıl sonunda tekrar değerlendirilir.
%50 Burs
 • Öğrencilerden öğretim ücretinin %50'si alınmaz.
İngilizce Hazırlık Programı'ndan sonraki her akademik yıl sonunda, o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal ders yükünü alıp, akademik yıl not ortalaması sıralaması itibari ile okudukları bölümde ücretli ve kısmi burslu öğrenciler arasında üçüncü olan ve akademik yıl not ortalaması 3.0 (üç) ve 3.0'ün üstünde olan öğrenciye verilen burstur. Bu bursun süresi 1 (bir) yıldır ve her akademik yıl sonunda tekrar değerlendirilir.
 • BURS VE İNDİRİMLERİN SÜRESİ: Verilen burs yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için genel not ortalamasına bağlı olmaksızın kesintisiz beş yıldır.
 • Öğrencinin aynı anda birden fazla bursu veya indirimi kazanması durumunda yüksek olan burs veya indirim geçerli olacaktır.