Üniversite SENARYO ATÖLYESİ
Kapat

SENARYO ATÖLYESİ

Geri
İletişim Bilgilerimiz
Telefon: 444 07 99
Dahili: 6141
Telefon: (0 212) 286 49 15
E-Posta: semisikun.edu.tr

  "Başlangıçta senaryo vardır."
  Öykü anlatma sanatı, insanlık tarihinin en erken dönemlerine tanıklık etmiş, kimi zaman insanın zaman içersinde yolculuğuna liderlik etmiş, geçmişi geleceğe ve hatta geleceği geçmişe anlatma görevini üstlenmiştir. Geçtiğimiz yüzyılın başından itibaren öykü anlatma sanatı, kendisini "Yedinci Sanat" olan sinemaya da başarıyla entegre etmiştir. Bu bağlamda dönüştüğü formlardan bir tanesi de Senaryo olmuştur.

  Senaryo, bir sinema filminin temeli, filmin üzerine kurulduğu yapıdır. Beyaz Perdede veya Beyaz Camda izleyiciyle buluşan hikayler, karakterler, yaşanmışlıklar ve en önemlisi izleyicinin kurduğu tüm empatinin kaynağı başlangıçta sözcüklerden ibarettir. Sözcüklerin gücü, olayların ve durumların doğru biçimde bir araya gelmesi senaryonun ve dolayısıyla filmin gücünü ortaya koyar.

  Unutulmamalıdır ki iyi senaryoyla kötü film yapabilirsiniz. Ama kötü senaryoyla iyi bir film asla yapamazsınız.

  KİMLER KATILABİLİR?

  Bir senaryo fikri olan, fikrini tartışmaya, kendini geliştirmeye hazır, yeni fikirlere açık ve "Ben de yazabilirim" diyen, en az lise mezunu herkes programa katılabilir.

  Eğitim Sonrası Destek

  Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin başarıyla tamamlanmasından sonra işletmenin açılışı yapılarak KOSGEB'e başvuruda bulunulabilir. KOSGEB'in başvuruyu uygun bulması halinde destekleme işlemi yapılmaktadır.

  EĞİTİMİN AMACI

  Senaryo Atölyesi'nin amacı; katılımcıya hikaye oluşturma, hikaye anlatımı, fikir ve anlatım yapısının kurulumu gibi temel senaryo eğitiminin verilmesidir. Eğitimin sonunda katılımcı, bir film olma potansiyeli olan fikri tanımak, oluşturmak ve geliştirmek için gerekli bilgiye sahip olacaktır. Bunun yanında sektörün dinamikleri ve senaryo yazarının görevleri, yetkileri ve çalışmaları hakkında da katılımcı bilgilendirilecektir.

  EĞİTİM İÇERİKLERİ
  • Öykü, Öyküleme, Öykü anlatıcılığı nedir?
  • "Bir Fikrim Var!" Film olabilme kapasitesine sahip fikir nedir? Fikir nasıl bulunabilir?
  • Bir fikri geliştirmek. Hikaye yazmak, Fikri hikayeleştirmek.
  • Dramatik anlatım. Epizodik anlatım. Film ve Dizi hikayesi ve senaryosunu tasarlamak.
  • Sinopsis, Tretman ve Senaryo. Senaryonun öğeleri.
  • Kahraman, Çatışma, Karakter, Olay ve Olay Örgüsü,
  • Ana Hikaye, Yan Hikaye, Yan Karakterler.
  • Bir fikri senaryolaştırma. Projelendirme ve sunma.
  BELGE

  Eğitime katılanlara, Işık Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından Katılım Belgesi verilecektir.

  EĞİTMENLER

  Z.Özlem HAVUZLU
  Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Görevlisi
  22 Kasım 1974 yılında Ankarada doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. 1991 yılında 9 Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra, 1996 yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema TV Programında Yüksek Lisans eğitimine başladı. Aynı bölümde 1999 yılında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2003 yılında Rektörlük tarafından Sinema TV Merkezi Post Production Üniteleri Yöneticiliği'ne atandı. Gene aynı yıl çalıştığı bölümde Sanatta Yeterlilik eğitimine başladı. 2005 yılında okuldaki görevinden istifa ederek sektörde serbest yazar olarak çalışmaya başladı. Kültür Bakanlığı'ndan "Ayrılan Yollar" (2006) ve "Ararat'ın Yolculuğu" adlı uzun metraj filmlerin senaryo ve diyalog geliştirme için destek aldı. Hanımın Çifliği, Keşanlı Ali Destanı, Tatar Ramazan gibi çeşitli dizi ve film projelerinin içinde senarist olarak yer aldı. Halen yazar/senarist olarak çalışmayı sürdürmektedir.

  Burak YILMAZ
  Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Görevlisi
  1984 yılında İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümündeki lisans eğitimi sırasında Senaryo Yazarlığı Derneği bünyesinde senaryo yazımı eğitimi aldı. Kadir Has Üniversitesi Film & Television bölümünde başladığı yüksek lisansını eğitimini "Yerli Diziler" üzerine yaptığı tez çalışmasıyla tamamladı. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Radyo,TV ve Sinema anabilim dalında Doktora eğitimine başladı. 2013 yılında bugüne Işık Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

  2009 yılından bugüne çeşitli kurluşlarda senaryo yazarı, senaryo eğitmeni ve proje danışmanı olarak görev yapan Yılmaz'ın, "Bir Zamanlar Yarın" ve "Bizim Köhne Cennetimiz" adlı iki romanının yanında "Ev" adlı bir de kısa filmi bulunmaktadır.

  EĞİTİM YERİ

  Maslak Kampüsü: IŞIK ÜNİVERSİTESİ Sürekli Eğitim Merkezi Büyükdere Cad. No:106 34398 Maslak - İstanbul

  Ücretler:

  950TL (KDV Dahil)
  Banka Bilgileri:
  Işık Araştırma ve Danışmalık Tic.A.Ş
  IBAN: TR62 0004 6006 4588 8000 1048 05
  Açıklama: .............TC nolu katılımcı Adı soyadı

  Kayıt:

  Kayıt için sem@isikun.edu.tr adresine emaille başvurabilir veya (0212) 286 49 15 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

       

PROGRAM KÜNYESİ

Eğitim Tarihi:Eğitim tarihleri duyurulacaktır.
Eğitim Süresi:

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Telefon: 444 07 99 - 6141
Telefon (Direkt): (0 212) 286 49 15
E-Posta: semisikun.edu.tr
BİLGİ & ÖN KAYIT