Hakkında Tarihçe
Kapat

Tarihçe

Geri

131 Yıllık Köklü Eğitim Geleneği

Feyziye Mektepleri Vakfı'nın 131 yıllık geleneğinin bir eseri olan Işık Üniversitesi, 17 Kasım 1996 yılında öğretime başladı.

Işık Üniversitesi kurucu Vakfı olan "Feyziye Mektepleri Vakfı", Feyz-i Sıbyan Mektebi adıyla, 1885 tarihinde Selanik'e kurulan ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan döneme tanıklık eden bir kurum olmuş, 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün onayı ile "Işık Lisesi" adını almıştır.

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları pek çok "ilk"i de hayata geçirmiş bir kurumdur.

Cumhuriyetin ilanı ile ilk kez hazırlık sınıflarından itibaren yabancı dil öğreten, henüz resmi okullarda uygulanmadan Arapça ve Farsça'yı programdan çıkaran yerine felsefe, sosyoloji, mantık, ticaret gibi dersleri koyan, ilk defa cinsiyet farkı gözetmeden karma eğitim okul olma özelliğini de taşımaktadır.

Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Ispartakule'deki anaokulları, ilköğretim okulları ve liseleri gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi ise "Işık geleneği"nden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde gençlerin geleceğine yön verecek adımları atmalarını sağlamaktadır.