Akademik

EĞİTİM SEÇENEKLERİ

Eğitim ve öğretimde çağdaş uygulamaları benimseyen Işık Üniversitesi, öğrencilerine akademik anlamda çok sayıda seçenek sunmaktadır. Çift anadal öğrenimi, yandal öğrenimi, yatay geçiş, diğer üniversitelerden ders alma, lisansta fazla ders alarak beş yılda yüksek lisans derecesi, ikili değişim programları ve Erasmus Öğrenci Değişimi ile yurtdışında dönemsel öğrenim ve yaz okulu bu seçenekler arasındadır. Işık Üniversitesi, akademik yeterlilikten ve kaliteli eğitimden taviz vermeyen yapısıyla, Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da saygın bir konuma sahiptir. ABD ve Avrupa’daki saygın yükseköğretim kurumlarıyla akademik işbirliği yaparken, öğrencilere de öğrenim hayatlarının ileri dönemleri için farklı seçenekler sunmaktadır.

 • ÇİFT ANADAL

  Öğrenciler, lisans öğrenimleri boyunca üniversite tarafından belirlenen esaslara uygun olmak koşuluyla iki ayrı lisans programı okuyabilmektedirler. Her iki lisans programını da başarıyla tamamlayan öğrencilere, öğrenim gördükleri çift anadalla ilgili lisans programları için iki ayrı “Diploma” verilmektedir.

 • YANDAL

  Lisans programlarından herhangi birinde öğretim gören öğrenciler bir başka lisans programından da ders alabilmektedir. Yandal programını tamamlayan öğrencilere 'Yandal Sertifikası' verilmektedir.

 • YATAY GEÇİŞ

  Üniversitenin bölümlerine, yurtiçinde ya da yurtdışında denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş olan herhangi bir yükseköğretim kurumundan yatay geçiş yapma olanağı bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin bünyesinde yer alan fakülte ve bölümler arasında da yatay geçiş yapılabilmektedir.

 • YAZ OKULU

  Hayata bir an önce atılmayı, bunun için de üniversiteden kısa sürede mezun olmayı hedefleyen, çift anadal veya yandal programlarındaki ders yüklerini azaltmak isteyen öğrenciler ile ders kayıpları olan öğrenciler, eğitimlerini yaz aylarında da sürdürebilmektedirler.

Öğrenciler, lisans öğrenimleri boyunca üniversite tarafından belirlenen esaslara uygun olmak koşuluyla iki ayrı lisans programı okuyabilmektedirler. Her iki lisans programını da başarıyla tamamlayan öğrencilere, öğrenim gördükleri çift ana dalla ilgili lisans programları için iki ayrı “Diploma” verilmektedir.

Lisans düzeyinde 41 program, Yüksek Lisans’ta 20 (Tezli, Tezsiz) ve Doktora’da 5 programda eğitim yürütülür.

Işık Üniversitesi’ndeki fakülte, enstitü, bölüm, ders programı ve öğretim üyeleri ile ilgili bilmek istedikleriniz ve merak ettiklerinizi bu kısımda bulabilirsiniz.